Filmy & drama, filmy po kterých se vám nebude spát dobře

Vím a chápu, že jsou vánoční svátky, to znamená svátky klidu a pohody – tím pádem bychom si je neměli nějak narušovat a myslet jen na hezké a pozitivní věci. Kdo mě zná ví, že různé situace a všechno kolem sebe poměrně prožívám bez ohledu na roční období a svátky. Myslím si, že je důležité vědět co se ve světě děje a čeho je člověk jako takový schopný. Neříkám, ať si to pouštíte mezi pohádkami ve svátky, ale filmy, které tu dnes zazní byste rozhodně měli vidět.

Andělé slunce // Drama, Brazílie, 2006 (92 min)

Dovedete si představit, že by vás ve dvanácti letech prodal vlastní otec a nějaký slizký, nechutně vypadající, cizí člověk by vás odvezl kamsi, stovky kilometru od domova do špinavého velkoměsta kdesi v Brazílii. Kde byste hned druhý den dostali do ruky kondomy, které jste nikdy předtím neviděli a už vůbec byste nevěděli co s nimi a proč vůbec. Pak by přišel nějaký starý obtloustlý padesátník a znásilnil by vás. Ve dvanácti letech! A hned po něm dalších pět chlapů a to každý den a každou noc pořád dokola. Všude špína, strach ze smrti (šílené hygienické návky) a beznaděj. Tento snímek na motivy skutečných událostí, vám bravurně ukáže, jak těžký je život v brazilských slumech a že není výjimkou, když se tam mnoho dětí nedožije plnoletosti. Dívky, které jsou na začátku puberty prodány obchodníkům s bílým masem, před sebou nemají žádné vyhlídky na lepší život, prostě pokud se nevzepřou a neudělají riskantní krok, který je může stát život, tak zůstanou velmi dlouho jen prostitutkami. Pokud budete mít dobrou náladu, tak tenhle film vám ji zaručeně zkazí, protože vypovídá o natolik závažných tématech, že málokoho nechá v klidu. Já jsem brečela jako želva a moc jsem hlavní hrdince fandila v tom aby se jí z toho pekla podařilo utéct, ale…. „Tohle je jeden z filmů, který i po letech nemohu dostat z hlavy. Vím jistě, že už ho nikdy nechci vidět znovu, protože bych se už nemohla usmívat.“ Hodnocení filmu najdete na Csfd.

Volyň // Drama, historický, válečný, Polsko 2016 (150 min)

Jestli něco opravdu nikdy nevymažu z hlavy, ač mi věřte, že bych moc a moc chtěla, tak je to právě Volyň. Příběh tisíců vesničanů, z nichž přežije jen několik stovek, je vyprávěný právě „skrze osud jedné ženy“, v němž se zrcadlí veškerá složitost tehdejší doby. Píše se rok 1939. Zosia Głowacká je z malé vesnice v jihozápadní části Volyně, obývané Ukrajinci, Poláky a Židy. Láska ji poutá k ukrajinskému mladíkovi, ale otec ji provdá za bohatšího statkáře Macieje Skibu, staršího vdovce s dvěma dětmi. Život vesnice drsně a tragicky mění náznak okupace Sovětského svazu fašisty, později židovský pogrom, příchod Němců a nepovedené ukrajinské snahy o vytvoření nezávislého státu. Během tohoto snímku jsem měla několikrát zavřené oči, ale stejně nic nepomohlo. Všechno vidím a slyším úplně přesně. Film je takovou malou rekonstrukcí, hnusné a drastické genocidy. Neskutečně intenzivní a nepříjemné nahlédnutí na nehezké místo a do nehezké doby. Do doby, kdy lidé byli schopní za pomocí zemědělských nástrojů brutálně zmasakrovat souseda. Do doby, kdy největším nepřítelem nebyla znepřátelená země, nýbrž lidé, se kterými jste nedávno chodili na pivo. „Já to musela chvílema normálně vypínat, protože jsem to absolutně nepobírala, to snad ani nejde pochopit.“ Hodnocení filmu najdete na Csfd.

Mes chères études // Drama, Francie, 2010 (108 min)

Francouzský snímek vypráví příběh Laury, která je velice chytrá a inteligentní dívka, chtěla by cestovat a stát se překladatelkou. Bohužel na to nemá prostředky a ať se snaží jak se snaží, i přes všemožné brigády ji její finanční situace nedovolí si koupit ani pořádné jídlo. Proto se rozhodne vydat za hranici své vlastní morálky a stane se prostitukou. Velmi syrový snímek, přesto však natočený do jisté míry decentně, což nijak nesnižuje jeho výpovědní hodnotu. Film působil po celou dobu realisticky a vy jste co chvíli Lauře drželi všechny palce, aby se vůbec dožila druhého dne. Chlapi se vám při pohledu na této film zhnusí natolik, že je další týden nebudete vůbec vyhledávat. „Ať si každý říká co chce, moc jsem hlavní hrdince fandila a dokázala jsem mít pochopení pro to, co dělá a upřímně, tohle dokáže jen hodě silná osobnost.“ Hodnocení filmu najdete na Csfd.

Aurore // Drama, Kanada, 2005 (115 min)

Extrémně silný snímek, který je natočený podle skutečného příběhu mladé, nevlastní matkou a vlastním otcem utýrané dívky, odehrávající se na počátku 20. století v Kanadském Quebecu. Smutný příběh o krutém osudu dívenky, která byla zcela bezdůvodně týrána a které nikdo z okolí nepomohl, ač se se svým utrpením svěřila knězi, její zranění viděla sestřička v nemocnici a zoufalý křik, plný bolesti slyšeli i sousedi. Všichni odvraceli pohled na druhou stranu, tváříc se, že se nic neděje, dokud nebylo pro holčičku pozdě. „Po skončení filmu ucítíte jen bezmoc a vztek, jak je možné že dokážou být lidé takový „svině“. Hodnocení filmu najdete na Csfd.

Děti ze stanice Leningradská // Dokumentární, Krátkometrážní, Polsko, 2005 (35 min)

Dokument uvozuje informace, že po rozpadu SSSR se zemí potulují na čtyři miliony dětí bez domova a že během natáčení se jen v Moskvě pohybovalo takových dětí na třicet tisíc(zdroj Cfsd). Sice jsou v popisku článku filmy, ale tohle jsem sem musela dát už z povinnosti. Tohle by měl povinně každý z vás vidět, aby si vážil i třeba toho mála co má, protože i to, není samozřejmost! „Absolutně nejsilnější dokument, jaký jsem kdy viděla. Ten pocit, který jsem měla když jsem se dodívala nemůžu ani popsat. Rozhodně by to měli shlédnout všichni ti, kdo si myslí jak k nim život byl krutý, protože tohle je tak tvrdá realita, že z toho až mrazí.“ Hodnocení filmu najdete na Csfd.

Uvedené filmy nejsou pro každého, každopádně vám můžu zaručit, že na ně nikdy nezapomenete.

Pokud jste nějaký z uvedených filmů viděli, dejte mi vědět, popřípadě se budu těšit i na vaše tipy.

 

 

Může se vám líbit

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *